فراموش کردم
رتبه کلی: 2218


درباره من
به خاطر بسپاریم که ،
همراهی خدا با انسان مثل نفس کشیدن است ؛
آرام، بی صدا، همیشگی ...

کسی که در برابر خداوند زانو می زند؛

می تواند در برابر هر کسی ایستادگی کند ...

زهرا مولوی فرد 77 (zahram77 )    

فواید دختر بودن

درج شده در تاریخ ۹۲/۰۲/۱۰ ساعت 15:22 بازدید کل: 429 بازدید امروز: 1 1 می‌پسندم  
 

 

نگاه قرآن به دختر 

نگاه اسلام و قرآن به زن به عنوان موجودی از نظر آفرینش و خلقت همسان با مرد می باشد و خداوند می فرماید: یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکمُ الَّذِی خَلَقَکم مِّن نَّفسٍ وَاحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنهَا زَوجَهَا وَ بَثَّ مِنهُمَا رِجَالاً کثِیرًا وَ نِسَاء وَاتَّقُوا اللّهَ الَّذِی تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرحَامَ إِنَّ اللّهَ کانَ عَلَیکم رَقِیبًا.1 ؛ ای مردم، از پروردگارتان که شما را از «نفس واحدی» آفرید و جفتش را [نیز] از او آفرید، و از آن دو، مردان و زنان بسیاری پراکنده کرد، پروا دارید و از خدایی که به [نامِ‏] او از همدیگر درخواست می‏کنید پروا نمایید و زنهار از خویشاوندان مَبُرید، که خدا همواره بر شما نگهبان است.

 هر چند که قرآن تفاوت هایی میان زن و مرد قایل است و از نظر جسمی آنان را ناتوان و سست تر از مردان و در مجادله و گفت و گوهای جدلی ضعیف تر از ایشان می شمارد. آنان را آفریده هایی می شمارد که در زیورآلات و زینت رشد و پرورش می یابند و از احساسات و عواطف قوی تر از مردان برخوردارند. همین عواطف قوی به گونه ای عمل می کند که گاه احکام عقلی را زیر پا می گذارند و این توهم پدید می آید که ایشان از نظر عنصر عقل ناقص هستند؛ در حالی که قوت و قدرت عواطف و احساسات موجب می شود تا عقل عقب نشینی کند و فرصت بیشتری به عواطف و احساسات بدهد؛ این مسئله ای است که برای بقای نوع بشر بدان نیاز است؛ زیرا عواطف و احساسات قوی زن موجب می شود که مسئولیت بار سنگین نه ماهه آبستنی را تحمل کند و پس از تولد از فرزندش چون گرامی تر از مایه جانش محافظت و مراقبت کند.

از این رو دیده می شود که بسیاری از زنان حتی جان خویش را برای محافظت و مراقبت از فرزند می دهند که حکم عقل مقتضی آن است که چنین نکنند و جان خویش را به سلامت دارند نه آن که برای دیگری به خطر افکنند و یا حتی از دست بدهند. این گونه است که چیرگی عواطف و احساسات در زن به عنوان نقص عقل دانسته می شود که به معنا و مفهوم کنارگذاری عقل در هنگام قوت احساسات و عواطف است نه فقدان وجودی و یا نقص ذاتی آن در زن؛ زیرا که قرآن بیان می دارد که ماهیت زن آن است که برگرفته از همان نفس حضرت آدم(ع) می باشد؛ بنابر این تفاوتی میان مرد و زن از این لحاظ نیست و همان گونه که از ویژگی های نفس برخوردار می باشد زن نیز این گونه است با تفاوت های جزیی که موجب نمی شود تا حکم کلی میان زن و مرد متفاوت باشد؛ هر چند که در جزئیات به دلایل پیش گفته تفاوتی ها و اختلافاتی پدید می آید.

هر چند که دختر و زن از یک جنس به شمار می آیند ولی تفاوت هایی است که بیان آن می تواند در تبیین نگرش قرآن به دختر و جنس زن به طور کلی مفید باشد. دختر همان فرزند مادینه

ویژگی های دختران

دختران در تبیین و تحلیل آموزه های قرآنی موجوداتی هستند که به طور ذاتی دارای حیا و عفت هستند و از این روست که حیا و عفت در ایشان به عنوان یک ارزش اهمیت می یابد؛ زیرا بیانگر حفظ طبیعت و سلامت روح و روان ایشان است و کسانی که بی عفتی و بی حیایی را در پیش می گیرند در حقیقت گرفتار شده و از فطرت سالم و طبیعت خدادادی خویش دور شده اند.
دختر بچه ای در حال بوسیدن قرآن

دشمنان دین و بشریت می کوشند تا برای افزایش فساد و تباهی در زمین دختران را از فطرت سالم خویش دور سازند و به بی حیایی بکشانند. از این روست که فرعون که شخصی فاسد و مستکبر بوده و خداوند وی را متهم به فساد در زمین می کند در این اندیشه باطل دختران بنی اسرائیل را زنده می داشت و آنان را به بی حیایی سوق می داد .

قرآن کار بیرونی زنان و دختران را نادرست بر نمی شمارد ولی شرط حیا و عفت را همواره مورد تاکید قرار می دهد. به این معنا که اگر دختری برای کار در بیرون می رود می بایست حیا و عفت را رعایت کند. البته کار کردن می تواند مقطعی باشد و یا دایمی. یعنی می تواند به شکل اشتغال نیز باشد چنان که دختران شعیب به شغل چوپانی و گله داری و آب دهی به گوسفندان مشغول بودند. اما در همان زمان اشتغال به گونه ای رفتار می کردند که از اختلاط با مردان دور باشند. اشتغال داشته باشند.

از دیگر شروط اشتغال و کار کردن دختران حیا و آزرم داشتن و گفت و گو با مردان است. به این معنا که اگر نیازی به گفت و گو با مردان نامحرم پیش آمد می بایست دختران با رعایت حیا در رفتار و گفتار و حرکات از هرگونه گمان و ظن سوئی جلوگیری کنند.

ویژگی دیگر دختران آن است که نیازمند کسی هستند که ایشان را ولایت و سرپرستی کند. از این روست که پدر و پدربزرگ پدری بر دختر در امر ازدواج نخست وی ولایت دارد. همان گونه که مادر نیز در برخی از امور خاص بر دختران ولایت دارد که در آیه 53 سوره آل عمران به مساله ولایت همسر عمران بر دخترخویش برای خدمت برای خانه خدا اشاره شده است. البته به نظر می رسد که این ولایت کامل مادر بر دختر نیازمند اذن پدر و ولی می باشد. اما در برخی از موارد ولایت داشته و این ولایت قابل اثبات است.

آیات قرآنی با بیان این مطالب و نا گفته های دیگر می کوشد تا جایگاه حقیقی زن و دختر را معرفی کند و آنان را به مقام و منزلتی برساند که لایق و شایسته آن هستند. این نگرش و بینش بر خلاف نگرش و بینشی است که برخی از جوامع آن را ترویج می کنند. در نگرش برخی از جوامع ارزش زن و دختر در جلوه های ظاهری است تا برای بهره کشی جنسی از آنان استفاده شود. در کتب جامعه شناسی اقتصاد به این مساله اشاره شده است که علت خروج زنان از خانه و اشتغال در بیرون نیاز کارخانه های ماشینی پس از عصر صنعت بوده است که کارگران مرد هم گران و هم کم بودند و نیازهای کارخانه های ماشینی را برآورده نمی ساخت. از این رو کار در بیرون از خانه تبلیغ شد و در حال حاضر نیز برای بهره کشی ها دیگر روی این مساله تبلیغ می شود. زنان و دختران از جهاتی کم توقع و پرکار هستند و انتظارات کارفرمایان را برآورده می سازند و حقوق کم و دستمزدهای کم را می پذیرند.

بنابراین سخن گفتن از حقوق برابر و عدم تبعیض در برخی از جوامع تنها برای ایجاد بستر و زمینه هایی است که بتوانند به گونه ای بهتر و آسان تر به بهره کشی از دختران و زنان بپردازند. این در حالی است که زن و دختر در اسلام از مقام واقعی برخوردار می باشد و هرگونه بهره کشی و استثمار از آنان نهی شده است.

 

نویسنده: بشری بهشتی 

گروه دین و اندیشه تبیان، تلخیص فاطمه محمدی

 

 

1. نساء / 1 .

2. قصص /62- 39 .

3. نحل / 85 و 59 .

4. آل عمران / 61 .

 

 

انسان است که با نگاه به مسئله فرزندی مورد تحقیق و پژوهش قرارمی گیرد نه از جهت جنس آن.

پارسا.parsa(xxx2 )
۹۲/۰۲/۱۰ - 15:31
افرین@};-@};-=Dchox=Dchox=Dchox
.دامون.(douman70 )
۹۲/۰۲/۱۰ - 16:48
ممنون..........@};-
کافی نت دانشجو(DANESHJOO-CNET )
۹۲/۰۲/۱۰ - 16:58
@};-=Dchox@};-
یوردوم.آذربایجان(aminqurd )
۹۲/۰۲/۱۲ - 23:48
@};-@};-%%-%%-
سارا شیرازی(sara711 )
۹۲/۰۲/۱۳ - 01:10
ممنون خیلی جالب بود :-)chox-:-)chox-:-)chox-=Dchox=Dchox@};-@};-
babayi shirvanedeh(mohammad-t )
۹۲/۰۲/۱۳ - 04:45
ممنون که این مطلب رو گذاشتین عالی بود@};-=Dchox
مجید رجایی(majed20 )
۹۲/۰۲/۲۰ - 15:09
:):):):)
علی موحدی(alimovahedim )
۹۲/۰۳/۰۴ - 23:57
@};-@};-
سید محسن(ANDAKI-SABR )
۹۲/۰۵/۱۴ - 02:08
اگه بعضی از این دخترها بدونند اسلام چه احترامی براشون قائل شده بخدای مولا علی خودشون رو به این روز در نمی آرند

از دامن زن مرد به معراج افتد @};-


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
ثبت نام تیزهوشان ، نمونه دولتی و بیمه سلامت (بیمه رایگان ) در (چاپ محسن)پیشاپیش ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر مبارک(تقدیم به همه مادرا)قابل توجه دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارجویان و شاغلیناقای دادستان واداره اوقاف:به داد دارالقران شهید داوود اختیاری وهیت دیوانگان علی اکبر برسید؟؟بانوی دوعالم وحجابشجدیدترین حادثه آفرینی توسط دانش آموزان دبیرستانی میانه!!!!(فالوده)پسرانی که ضعف دختر و دخترانی که ضعف پسر دارند^^*** خرید انواع سامانه های پیامکی با قیمت های نازل ***^^تو رو خدا کمک کنیدمنـ دختـرمــ ....
کاربران آنلاین
nazanin jon Se7en ترکمانچای آرام آرمیده * بی سواد تنها شاهین پورباقری Reza karimiyannejad _.cTrl W._ سعید سلیمی1373 Iı__Lambörghini__ıI اکبر سلیمی ترکمانی ghoghnoos19 مریم*اکبری محمد76 فرنام.... روژانا mAhYAr a__L__O__n__E(عاشقی تعطیل) داوری.. پسرخاله تلنگر. ناخدا ایمان رضی ممول کوچولو پیروز ک navidmahigir ابراهیم ... علی 0423 تورک ماوی2 بانووووو سایه جوووون _ I3rökƏn giRL _ عشق یک طرفه IIIIرضا عابدیIIII پیرایش دنیز خونه باغ رضا آکواریوم خلیج مجنون بی تانم ناصر طاهرزاده __.alone__ (lı. __el silencio del _corazn__.ıl) .......ali boy....... سیدعلی موسوی* مهرداد68 ف.فرامرزی علیرضا- قره داغی گل یخی... elmira salimi لوک*خوش شانس Nima Farhang 2KHTƏRE.TƏNHAYE.SHƏB یه بآنو ارتش تک نفره... نگین جونم فرشته ی مرگ امیرارسی چاپ محسن (تایپ رایگان) مبل آرال عباسی25 OooO_W_ALi_W_OooO I._.__Şokut Öghyanuş__._.I ***مهدی سلمانی*** محمد 1475 داودمیرزاخانی امیرمهدی22 دختر تهنا تنظیم روی رگبار یایکاش گل فروش شهر شاهین . . . م.شاهین tasnim samyar Absolute1991 وستا آسایش علیرضاامیرخیزی (_یاغی_) فرهاد عابدی

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است